Apk Nedir, Nasıl Yüklenir?,Apk İndir

 Apk Nedir, Nasıl Yüklenir?,Apk İndir

 

Özellikle kullanıcılar tarafından son yıllarda sıkça tercih edilen yöntemlerden biri olan apk oyun veya uygulama yüklemek bazı kişiler tarafında oldukça merak ediliyor. Peki neden uygulama marketleri yerine çeşitli internet siteleleri tercih ediliyor? Merak ettiğiniz her şeyi yazımızda ele aldık.

Apk Nedir ?

Tam adıyla Android Application Package, Android platformunda kullanılan ön tanımlı paket dosyası formatıdır.

Aslında google play gibi uygulama mağazalarındaki uygulamalarda birer apkdır. Ama özellikle oyun ve uygulamalardaki paralı veya premium olan içeriklere ücretsiz sahip olmak amacıyla uygulamalar kullanıcılar tarafından korsan yollarla çeşitli internet sitelerinden indirilmekte. Buda çeşitli güvenlik zaafiyeti ve tehlikelere yol açmakta.  Yüklerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri aklıma geldikçe yazmaya çalıştım.

Apk İndirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Telefonunuz veya herhangi bir android cihazınıza uygulama marketi dışında yabancı kaynaklı bir uygulama yüklerken dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle internet korsanları tarafından yüklediğiniz bu apk uygulamalara tehlikeli yazılımlarda yüklenebilmektedir. Bu tehlikeli yazılımlar banka bilgileriniz, fotoğraflarınız iletişim bilgileriniz ve aklınıza gelebilecek her türlü bilgilerinize ulaşabilmektedir. Bu durumda ileride sizleri maddi ve manevi sorunlar çıkarabilir.

Peki neler yapmanız gerekiyor?

  • Apk yükleyeceğiniz sitelerin güvenilir olduğuna dikkat edin. Sık kullanılan siteler ve site hakkındaki yorumları okuyarak site hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Uygulamayı kurmadan önce virüs taraması yapın. Cihazınızda hali hazırda yüklü bir virüs tarama uygulaması varsa otomatik tarayacaktır.
  • Ve en önemli hususlardan biride mecbur olmadıkça uygulamaları uygulama marketleri dışında başka kaynaklardan indirmeyin.

Bu uygulamaları bedava yüklediğinizi sanıp aslında bilgilerinize ulaşmalarına izin vermiş oluyorsunuz. Kredi kartınızla yapmadığınız bir işlem yapıldığını görmeniz an meselesi diyebilirim.

Tehlikeli olmasının yanı sıra uygulama geliştiricilerinin emekleri ve telif haklarını da apk yükleyerek  hiçe saymış oluyorsunuz.

Apk Nasıl Yüklerim?

Öncelikle güvenli bir internet sitesi bulmanız gerek.

Ardından yapmanız gereken tek şey sayfadaki yönlendirmeleri takip ederek uygulamayı indirmek olacaktır.

Uygulama indikten sonra üzerine tıklayarak uygulamayı yükleyip kullanabilirsiniz.

Yapamadığınız şeyleri yorumlarda belirtirseniz sizlere en kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağım. Sitemizdeki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Yorum Yap