Bir Gün Kaç Saat ? Günler Artık 24 Saat Değil’ mi Günler Kısaldımı ?

 Bir Gün Kaç Saat ? Günler Artık 24 Saat Değil’ mi Günler Kısaldımı ?

Günler Artık 24 Saat Değil’ mi Ne Olacak ve Dünya Bunu Nasıl Fark Etti

Bir Gün Kaç Saat? (Bir Gün tam 24 saattir) bile diyemiyoruz. Bizde günün uzunluğu gününe göre değişiyor. Üstelik bazen onlarca saniye hatta dakikalar kadar farklılıklar oluşa biliyor. Diğer günlerde bundan çok daha küçük farklar oluyor. Ama neticece gün bazen daha erken bazen daha geç bitiyor. Bunun nedeni dünyanın dönüş hızını etkiliyken birtakım unsurlar. Bunların başında Ay’ın sebep olduğu gerçekler var.

Buna Medcezir de diye biliyoruz. “Med” Arapça “Gel” “Cezir” de “Git” demek. Denizlerde kabarma ve çekilme olarak günde 2 defa görülen bu etki Ay’ın bu dünyamızı çekiştirmesi tarafından gerçekleşir. Gel-gitlerin yanı sıra dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinin mükemmel bir daire şeklinde değil elips şeklinde olması atmosferdeki değişimler tektonik hareketler daha iç katmanların birbirinden farklı yoğunluklara sahip olup farklı hızlarda dönmesi ve hatta toprakta oluşan nemin bile etkisi mevcut. Tüm bunların dünyamızın dönüşünü yavaşlattığı ortaya çıktı.  24 saatlik günün ortalamaya vurulduğunda saniyenin çok küçük bir dilimi kadar kısa kaldığını gördük. Peki biz bunu nasıl gördük nerden biliyoruz.

 

Bir gün 24 saat olmasına rağmen dünyada kaç farklı tam saat dilimi kullanılır

 

 

 

Aslında Zaman Diye Bir Şey Yok

(Einstein) Aslında zaman diye bir şey yok ve her şey hareketle ilgili. Atomdan galaksisiler maddeler birbirlerine göreceli olarak hareket ettikleri sürece zaman geçiyormuş algısı yaşıyoruz. Sokakta gördüğünüz bir pandomi sanatçısını düşünün. O hareket etmeyince zaman durduğunu düşünmesiniz çünkü sokakta diğer insanlar hareket etmeye devam ediyor. Peki sokaktaki her kez ve her şey durmuş evrende hiçbir şey yer değiştirmiyor olsaydı zamanın durduğunu düşünürünüz.

Marsın Bir Günü Kaç Saat ve Ne Uzunluktadır | Secdem / Bir Dünya İçerik

Oysa tıpkı pandomin gibi bir süreliğine hareket etmiyorlar sadece. Tamda bu nedenle zaman hızlı hareket eden cisimler için farklı yavaş hareket edenler için farklı geçiyor. Örneğin çok hızlı hareket edersiniz vücudunuzdaki hücrelerindeki her iletim her değişim her hareket varacağı noktaya ulaşmak için uzayda daha fazla mesafe kat etmek zorunda kalır. Bu nedenle bir uzay gemisinde ışık hızına çıkıp 1 yıl boyunda o hızla seyahat etseniz döndüğünüzde dünyadaki herkesi 3 5 yıl daha yaşlı bulursunuz. Ama böyle farklar ışık hızına yükseldiğinizde yani ışık hızına yakın süratlerde ortaya çıkıyor.

Benzer Şekilde zaman, yer çekiminin kuvvetli olduğu yerlerde farklı düşük olduğu yerlerde farklı akıyor. Dünyada geçen bir saat ile Mars’ta geçen bir saat bu nedenden ötürü anı sürede değil. Ancak tüm bunlar bizim kendi zaman algımız için birimler oluşturmamıza engel değil.

Bir gün kaç saniyedir? | Toluna

 

Günün 24 Saat Olmadığını Nasıl Anladık

24 saatlik günün ortalamaya vurulduğunda saniyenin çok küçük bir dilimi kadar kısa kaldığını gördük. Peki biz bunu nasıl gördük nereden biliyoruz. İşin aslı 1967’ye kadar bizde bilmiyorduk. O güne kadar insanlar bir günü ölçmek için akan kum yanan mum ağırlıklar ve hayla kullanmakta olduğumuz kurmalı yaylarla zaman dilimini okumaya çalıştık. Bırakın farklı ülkeleri aynı ülke içinde farklı kasabalarda bile tutulan saatler uyumsuzdu.

Tren ulaşımın gelişmesiyle her istasyonda ortak zaman çizelgeleri konulması gerekti ve bu olay, durumu biraz işletirdi ama yine de yeterli olmadı. Arabalar gelince onlar için trafik sinyalizasyonun eşgüdümü çok daha hayati hale geldi. Ama bu bile süper ince bir ayar gerektirmedi.

BİR GÜN KAÇ SAAT ???? - Mavianne - Pozitif Yaşam Bloğu, Hayatın İçinden Notlar

Peki 1967’ de ne oldu. O yıl dediler ki bu saniye iyi güzel tik tak tik tak kullanıyoruz da bunun bir adını koyalım bir cismini koyalım bunun bir tam sınırını belirleyelim dediler. Saniyelerden sonra daha net ve sağlam güven içeren rakamlar almak için nano saniyeler konuşulmaya başladı. Tek bir nano saniyelik bile ki nano saniye saniyenin milyarda biridir GPS’te 30 santimetrelik bir sapma meyanda getiriyor.  İşte bu ölçüdeki farklılıklar atom saatleri ile aşıldı.

O zamana kadar “Saniye nedir?” Sorusunun cevabı: Bir güneş gününün 86400 / 1’ idi.  Bugünkü cevabı ise; Sezyum-133 atomun uyarılmamış durumunun iki aşırı ince düzeye arasındaki geçişe tekabül eden radyasyonun 9 milyar 192 milyon 631 bin 770 devirde yaptığı süre. Daha özetle bir atomun bir enerji seviyesinden diğerine atlarken yaydığı radyasyonun frekans aralığı.

21 Aralık kış dönümü nedir? En uzun gece bugün mü, kaç saat sürüyor? 21 Aralık kış ekinoksu | Gündem Haberleri

 

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
4
 • MANSUR YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı? – Budaneydi
  MANSUR YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı? – Budaneydi
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  4 gün önce

  […] MANSUR YAVAŞ Kimdir ? Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Mansur yavaş kimdir? 23 Mayıs 1955 Beypazarı doğumlu Mansur yavaş. 1979-1983 yılları arasında İstanbul üniversitesi hukuk fakültesinden mezun olmuştur. 1986 yılında ise şu anki eşi Nursen yavaş ile mutlu bir evlilik yapıp 2 çocukları olmuştur. (Armağan yavaş, Çağlayan yavaş) YAVAŞ 13 yıl boyunca Beypazarı ilçesinde serbest avukatlık yapmıştır. İşte 25 yıl sonra CHP ye Ankara’yı kazandıran Mansur yavaşın hayatı. […]

  Cevapla
  2
 • WhatsApp Yeni Sözleşmesi Nedir Maddeleri Nelerdir ve Nasıl İptal Edilir – Budaneydi
  WhatsApp Yeni Sözleşmesi Nedir Maddeleri Nelerdir ve Nasıl İptal Edilir – Budaneydi
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  4 gün önce

  […] gizlilik ilkelerini Bugünden itibaren kullanıcılar ile paylaşmaya başladı. Anlık mesajlaşma uygulamasının Facebook ile veri paylaşıma olanak sağlayan yeni güncellemesi ve bu tür konularda fikir […]

  Cevapla
  2
 • WhatsApp Yeni Sözleşmesi Nedir Maddeleri Nelerdir ve Nasıl İptal Edilir
  WhatsApp Yeni Sözleşmesi Nedir Maddeleri Nelerdir ve Nasıl İptal Edilir
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  3 ay önce

  […] YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı? Bir Gün Kaç Saat ? Günler Artık 24 Saat Değil’ mi Günler Kısaldımı ? Sadakatsiz Dizisi Aslında Ne? Konusu Nedir Oyuncuları Kimlerdir İphone 13 tanıtıldı […]

  Cevapla
  10
 • MANSUR YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı?
  MANSUR YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı?
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  3 ay önce

  […] YAVAŞ Kimdir Bu Seçimde Başkanlığa Aday Olacak Mı? Bir Gün Kaç Saat ? Günler Artık 24 Saat Değil’ mi Günler Kısaldımı ? Sadakatsiz Dizisi Aslında Ne? Konusu Nedir Oyuncuları Kimlerdir İphone 13 tanıtıldı […]

  Cevapla
  10