Dogecoin Nedir,Nasıl Alınır, Sahibi Kimdir?

 Dogecoin Nedir,Nasıl Alınır, Sahibi Kimdir?

Dogecoin Nedir,Nasıl Alınır, Sahibi Kimdir?

Dogecoin nedir? gibi sorular ve yanıtları özellikle son zamanlarda sıkça soruluyor. Dogecoin’in hızlı bir yükseliş yaşaması sonrası insanlar tarafından çokça merak edilmesine sebep oldu. Peki bu kripto para nasıl ortaya çıktı, neden gündem oldu Kripto para yatırımcıları tarafında oldukça merak edilen bu kripto para nasıl bir seyir izleyebilir? Bugün tüm ayrıntıları ile bu yazımızda ele alacağız..

Dogecoin Nedir?

Dogecoin logosunda internet fenomeni olan bir köpekten esinlenen, Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. 8 Aralık 2013 tarihinde başlatılmıştır.

2014 sonunda ise dogcoin piyasada yaklaşık 100 milyar adetlik bir hacme ulaşmıştır. İlk başlarda sadece bahşiş ve bağış vermek amacıyla ortaya çıkan bu kripto para son zamanlarda yükselişiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Neden Bu Kadar Yükseldi ?

Durgun ve düşük işlem hacimli bu kripto para ne oldu da bu kadar hızlı yükseldi diye merak konusu oldu.  Bunu bilmeyenler için dogecoinin tek gecede %800 değer kazanarak 0.07 dolara yükseldiğini hatırlatmakta fayda var. Buda tek gecede en büyük hacimli 7. kripto para olmasını sağladı. Bunun altında yatan iki sebep vardı;

Reddit Kripto Para Grubu

Reddit isimli sosyal medya platformunda milyonlarca kişi organize olarak dogecoin alımı gerçekleştirdi. Bu yüksek talep oranı fiyatların bu kadar artmasına sebep oldu ama bu  tek başına yükselişe sebep değil. Sürpriz bir destek alarak bu kripto para organizasyonlarını tüm dünyaya duyurdular. Bu destek veren kişi ise Elon Musktı

Elon Musk

Elon Musk türkiye saatiyle gece yarısında bir tweet atarak dogecoin alınmasını teşvik etti. Bu  söylediği her sözü gündem olan, bahsettiği her şirketin dakikalar  içinde hisselerinin katlanmasını sağlayan  adamın dogecoin ile ilgili tweetininde dakikalar içinde fiyatı katlamasına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Dogecoine yatırım yapılabilirmi ?

Burada söyleyeceklerimin yatırım tavsiyesi olmadığını söylemek isterim. Kripto paraların en büyük hacimlisi olan bitcoinden ayıran en temel fark bitcoinin üretiminin yakın bir zamanda  sonlanmasıdır. Buda diğer kripto paralara nazaran daha uzun süreler değerini koruyacağı anlamına da geliyor. Ama dogecoin sınırsız ve kolay bir şekilde üretilebildiği için yakın bir zamanda tekrar fiyatı düşecektir. Kısa bir süreli yükselişiyle kimilerine kazandıran, kimilerinede kaybettiren bu kripto paradan uzak durmanızda fayda görüyorum.

Yorum Yap