Dünyanın en yaşanabilir şehirleri – Dünyanın En Yaşanabilir 18 Şehri

ünyada yaşanacak en iyi yerler listesi uzun olsa da, birkaç sürpriz var. Bu şehirler radarınızda olmayabilir, ancak cazibeleri ve kültürleriyle sizi şaşırtabilirler. Yaşamak için bir yer seçerken sizin için en çok neyin önemli olduğunu düşünün - saygın bir üniversiteyi mi yoksa canlı bir şehir merkezini mi tercih edersiniz? Temelli olarak nereye yerleşmek istediğinize karar verirken bu faktörleri göz önünde bulundurun.
 Dünyanın en yaşanabilir şehirleri – Dünyanın En Yaşanabilir 18 Şehri

 

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri – Dünyanın En Yaşanabilir 218 Şehri

Dünyada yaşanacak en iyi yerler listesi uzun olsa da, birkaç sürpriz var. Bu şehirler radarınızda olmayabilir, ancak cazibeleri ve kültürleriyle sizi şaşırtabilirler. Yaşamak için bir yer seçerken sizin için en çok neyin önemli olduğunu düşünün – saygın bir üniversiteyi mi yoksa canlı bir şehir merkezini mi tercih edersiniz? Temelli olarak nereye yerleşmek istediğinize karar verirken bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Dünyada yaşanacak pek çok yer olduğu doğru olsa da, bu şehirler en iyilerden bazıları olarak listelenmiştir. Bu şehirlerin seçilmesinin nedeni, uluslararası bir havayı korurken yapılacak ve görülecek çok çeşitli şeyler sunmalarıdır.

Dünyanın en yaşanabilir şehirlerini düşündüğünüzde aklınıza muhtemelen New York veya Londra gibi hareketli metropoller geliyordur. Peki ya size bu şehirlerin ilk 10’a bile giremediğini söylesem?

 

Dünyada yaşanacak en iyi yerler listesi uzun olsa da, birkaç sürpriz var. Bu şehirler radarınızda olmayabilir, ancak cazibeleri ve kültürleriyle sizi şaşırtabilirler. Yaşamak için bir yer seçerken sizin için en çok neyin önemli olduğunu düşünün – saygın bir üniversiteyi mi yoksa canlı bir şehir merkezini mi tercih edersiniz? Temelli olarak nereye yerleşmek istediğinize karar verirken bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Dünyada yaşanacak en iyi yerler özneldir. Bazı insanlar harika bir şehre yakın olmak isterken, diğerleri açık hava etkinliklerinin bol olduğu küçük bir kasabayı tercih eder. Bu liste, dünyanın dört bir yanından ve birçok kategoriden (iklim, ulaşım seçenekleri vb.) seçenekler sunarak sizin için en iyi yeri bulmanıza yardımcı olmak için burada.

1.Monte Carlo, Monako

Monte Carlo City Centre - What you need to know before you go – Go Guides

Monako, Batı Avrupa’da Fransız Rivierası’nda yer alan bir şehir devleti ve prensliktir. Yüzölçümü bakımından en küçük ikinci ülkedir ancak en yoğun nüfuslu egemen devlettir. Ülkenin resmi adı Monako Prensliği’dir ve en yaygın dili Monegasque’dır. Monako’nun nüfusu 0,78 km²’lik (0,31mi²) bir alanda yaşayan yaklaşık 37.000 kişidir ve kilometre kare başına 17.000’den fazla nüfusuyla Avrupa’nın en yoğun şehirlerinden biridir. Monako, tarihi boyunca çeşitli soylu aileler tarafından yönetilmiştir; bunlar arasında, yabancı yatırımcılar ve turistler için bir vergi cenneti olması nedeniyle son derece yüksek bir yaşam standardına sahip olan bu küçük prensliği bugün yöneten Grimaldi Hanedanı da bulunmaktadır

2.Santa Monica, CA

15 Best Day Trips From Santa Monica, California | Away and Far

Santa Monica, Los Angeles County, Kaliforniya’da bir kıyı kentidir. Santa Monica Körfezi’nde yer alan kentin üç tarafı Los Angeles şehri ile çevrilidir – kuzeyde Pacific Palisades, doğuda Brentwood, güneydoğuda West Los Angeles – güneybatıda Santa Monica Dağları Ulusal Rekreasyon Alanı doğal bir sınır oluşturur. Santa Monica’nın 2010 yılı Nüfus Sayım Bürosu nüfusu 89,736’dır; ancak bu sayı, şirketleşmemiş Los Angeles County’nin bir parçası olan ancak Culver City tarafından Santa Monica’dan fiziksel olarak ayrılan Venice Beach’in bölümlerini içermemektedir. Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’na göre, 2010 yılı itibariyle Santa Monica’da 84,468 kişi yaşamaktadır (2000 yılında 86,034 olan nüfus sayısı biraz azalmıştır); bu da Santa Monica’yı Kaliforniya’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri yapmakta ve dünya genelinde 100 binden fazla nüfusa sahip şehirler arasında New York City (ilçeleri hariç), Hong Kong (Özel İdari Bölge) ve Singapur’dan sonra gelmektedir. Rekreasyon altyapısı ve çevre yönetimi arasındaki olağanüstü denge nedeniyle 2002 yılından bu yana Dr. Beach tarafından Amerika’nın en iyi plaj topluluğu seçilmiştir

3.Sevilla, İspanya

Sevilla - Endülüs'te Raks, Zil, Şal, Gül | Küçük Dünya | Gezi Rehberi

Sevilla, İspanya’nın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Endülüs özerk topluluğunun ve Sevilla eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Guadalquivir Nehri ovasında yer alan şehir, Madrid’in karayoluyla 210 km (130 mil) güneybatısında, Malaga’nın 61 km (38 mil) kuzeyinde ve Córdoba’nın yaklaşık 100 kilometre doğu-kuzeydoğusunda yer almaktadır. Sakinlerine sevillanos (dişil hali: sevillanas) denir.

Sevilla, 2018 yılında idari sınırları içerisinde 713.638 olarak tahmin edilen nüfusu ile Madrid Metropoliten Alanı’nın 19,5/km2 (50/sq mi), Barselona Metropoliten Alanı’nın 16,2/km2 (42/sq mi) ve Valensiya Metropoliten Alanı’nın 12(30)/km2 (/20 sq mi)’den sonra 20/km2 (53/sq mi)’yi aşan nüfus yoğunluğu ile İspanya’nın dördüncü en büyük kentsel alanıdır. “Villa y Corte” de Jesús María de la Encarnación de Sevilla y su Reino de Andalucía () veya sadece La Encarnación () olarak bilinir.

4.Basel, İsviçre

Basel Gezi Rehberi

Basel, İsviçre’nin kuzeybatısında yer alan bir şehirdir. Basel, Basel-Stadt kantonunun başkentidir ve 400.000’den fazla nüfusa sahiptir. Eski şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve İsviçre’nin en önemli sanat merkezlerinden biridir.

Şehir, Aşağı Ren vadisinde, Ren nehrinin her iki yakasında ve bu yakadan nehre akan çeşitli kolların oluşturduğu alüvyon yelpazesi üzerinde yer almaktadır. Kentin batısında Fransa, kuzeybatısında Almanya (demiryolu ile), güneydoğusunda Fransa’nın Alsace bölgesi ve doğusunda Jura Dağları (Neuchâtel Gölü üzerinden) bulunmaktadır.

5.Miami Beach, FL

What to do in South Beach Miami - Visit Florida's Favorite City!

Miami Beach, FL

Miami Beach, ABD’nin Florida eyaletinde yer alan bir şehirdir. Atlantik Okyanusu ve Biscayne Körfezi arasındaki bir bariyer adasında, Miami şehir merkezine yaklaşık 10 mil (16 km) ve West Palm Beach’in 100 mil güneyinde yer almaktadır. 2010 nüfus sayımına göre Miami Beach’te 33.476 kişi yaşamaktadır ve hane başına ortalama gelir 54.140 $’dır.

6.Acapulco, Meksika

Flights to Acapulco | Air Transat

Acapulco, Meksika’nın Pasifik kıyısında yer alan uluslararası bir tatil kentidir. Acapulco önemli bir turizm merkezi ve Meksika’nın en popüler sahil beldesidir. Guerrero eyaletinde, Mexico City’nin güneyinde, Zihuatanejo’nun doğusunda ve Manzanillo’nun batısında yer almaktadır.

Şehir, o dönemin kültürünü, yaşam tarzını ve mimarisini yansıtan iyi korunmuş tarihi merkezi nedeniyle UNESCO tarafından resmi olarak Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmiştir. Alan, 2008 yılında I (a) (ii), (iii) ve (vi) kültürel kriterleri kapsamında listeye eklenmiştir.

7.Cadiz, İspanya

Cadiz şehir rehberi: İspanya'nın en eski liman kentinde nerede kalmalı, ne yemeli, nerede alışveriş yapmalı? | Independent Türkçe

Cadiz, İspanya’nın güneybatısında yer alan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan bir kenttir. Fenikeliler Cadiz’i MÖ 1100 yılında kurmuş ve buraya Gadir (“duvar” anlamına gelir) adını vermişlerdir. Romalılar MÖ 206 yılında Cadiz’i fethetmiş ve buraya “Gades” adını vermişlerdir. Daha sonra adı “Caesar Augusta” olarak değiştirilmiş ve MS 1200 civarında bugünkü adıyla (Arapça’dan türetilmiştir) anılmaya başlanmıştır.

Şehir en çok turistler arasında popüler olan plajlarıyla ünlüdür. Plajlar, 1999 yılından bu yana (2002-2005) altı kez temizlik açısından AB mavi bayrağı ile ödüllendirilmiştir.

8.Prag, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi | Pegasus Hava Yolları

Muhtemelen Prag’ı duymuşsunuzdur ama hiç ziyaret ettiniz mi? Çek Cumhuriyeti’nin başkenti güzel mimarisi, zengin tarihi ve hareketli gece hayatıyla tanınır. Yaz ve kışın en iyi yönlerini birleştiren bir tatil arayanlar için mükemmel bir yerdir.

New York’ta Mart ayı yaşanırken Prag’da neden yaz mevsiminden bahsettiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Eğer siz de benim gibiyseniz ve bu yıl Avrupa’ya bir seyahat planlıyorsanız (planlamalısınız), seyahat programınızı buna göre planlayabilmek için Avrupa’nın hangi bölgelerinin farklı mevsimlerde en iyi şekilde ziyaret edildiğini bilmek isteyeceksiniz.

Dünya üzerinde Brooklyn’deki memleketime en çok benzeyen (ve benden mümkün olduğunca uzak) tek bir yer seçmem gerekseydi, bu Prag olurdu!

 

9. Bern, İsviçre

Bern - Vikipedi

Bern İsviçre’nin başkentidir ve aynı zamanda Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Nüfusu 150.000’in biraz üzerinde olan Bern’de herkes için bir şeyler vardır: dünyanın dört bir yanından sanat eserlerinin sergilendiği müzeler ve galeriler; lezzetli yiyecek ve içeceklerin sunulduğu restoranlar; yakınlardaki güzel parklar; alışveriş için mağazalar; hafta sonları dışarıda yapılacak pek çok şey. Bu şehrin Avrupa’da yaşanacak en iyi yerlerden biri olarak seçilmesi hiç de şaşırtıcı değil!

10. Helsinki, Finlandiya

36 saatte Helsinki / Finlandiya - Seyahat Haberleri

Helsinki Finlandiya’nın başkentidir. Aynı zamanda 629.512 kişilik nüfusuyla Finlandiya’nın en büyük ikinci şehridir. Helsinki, Finlandiya’nın güneyinde Finlandiya Körfezi kıyısında yer alır ve metropol bölgesinde 1 milyondan fazla nüfusu vardır. Şehrin kuzeydeki konumu, Londra ya da Paris gibi kuzey Avrupa şehirlerinden daha soğuk olmasına neden olmaktadır.

11. Hamburg, Almanya

Hamburg Gezi Rehberi

Hamburg, Almanya

Almanya’nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, 1,8 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Önemli bir liman ve ticaret, medya ve kültür için önde gelen bir yerdir. Şehir aynı zamanda çok sayıda üniversite ve koleje de ev sahipliği yapmaktadır, bu da yüksek eğitimli nüfus oranının yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Yakın zamanda Mercer’in 2016-2017 Yaşam Kalitesi Araştırması tarafından Avrupa’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri seçilmiştir.

12. Berlin, Almanya

Almanya'nın Havalı Başkenti Berlin'e Gitmek İçin Çok Sağlam 25 Gerekçe

Berlin, Almanya’nın başkentidir ve 3,5 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Almanya’nın en büyük şehridir. Berlin, İkinci Dünya Savaşı sırasında kültür, sanat, bilim ve siyaset merkezi olmak da dahil olmak üzere birçok önemli tarihi olaya ev sahipliği yapmıştır. Bugün, ticaret ve sanayi için önemli bir merkez olmanın yanı sıra yakınlardaki birçok müze ve üniversite/kolej ile popüler bir turistik yer olmaya devam etmektedir.

13. Münih, Almanya

Almanya Münih gezi rehberi: Eşsiz mimarisi ve kültürü ile Münih gezilecek yerler listesi...

Münih, Almanya’nın Bavyera eyaletinin başkentidir ve aynı zamanda Almanya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Münih, 1,5 milyonluk nüfusuyla Almanya’nın en büyük üçüncü şehridir.

Münih, tarihi boyunca Neuschwanstein Kalesi’ni inşa eden (ve orada ölen) “Masal Kralı” Ludwig II, besteci Richard Wagner ve bilim insanı Nikola Tesla gibi birçok önemli kişiye ev sahipliği yapmıştır.

14. Viyana, Avusturya

Avusturya Gezi Rehberi: Avusturya Gezisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Viyana, Avusturya

Viyana, 100 üzerinden 97,4 puanla dünyanın en yaşanabilir beşinci şehridir. Aynı zamanda Avusturya’nın en büyük şehridir ve 1918’den beri başkentidir. Şehir, zengin bir kültürel mirasın yanı sıra eğitim ve kamu hizmetleri (örneğin sağlık hizmetleri) açısından yüksek standartları sayesinde mükemmel bir yaşam kalitesine sahiptir.

15. Sidney, Avustralya

Sidney Seyahat Rehberi | obilet.com - Blog

Sidney önde gelen bir küresel şehirdir ve Avustralya’nın en büyüğüdür. Şehir, ülkenin doğu kıyısında, doğal limanlar ve yarımadalarla çevrili bir liman üzerinde yer almaktadır. Sidney ilk olarak 1788 yılında İngiltere’nin tüm doğu Avustralya’yı kendi topraklarına katmasıyla bir İngiliz kolonisi olarak kurulmuştur.

Sydney, Avustralya’nın en önemli finans merkezlerinden biri haline gelmiş ve 2010-2015 yılları arasında beş yıl üst üste The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından dünyanın “en yaşanabilir şehirlerinden” biri seçilmiştir.

16. Melbourne, Avustralya

Avustralya Melbourne | Eurocentres Dil Okulu

Melbourne mükemmel yaşam kalitesiyle tanınır. Güvenlidir, harika bir iklimi vardır ve görülecek ve yapılacak çok şey vardır. Eğer sanatsever biriyseniz, Melbourne size her şeyi sunacaktır. Melbourne aynı zamanda şehrin müzik, yemek ve kültür çeşitliliğini kutlayan birçok festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Melbourne şehri, The Economist Intelligence Unit’in Küresel Yaşanabilirlik Sıralaması 2018/19 raporu tarafından dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu listede, bu güzel kıyı kentinin neden ilk 10 listemizde yer aldığı hakkında daha fazla bilgiye yer verdik:

17. Vancouver, Kanada

Kanada Vancouver da özel yatılı lise eğitimi ve kampüs hayatı nasıldır? | » ISEWorld

  • Vancouver, Kanada

Vancouver, Kanada’nın British Columbia eyaletinde, batı kıyısındaki anakarada yer alan bir şehirdir. Doğal güzellikleriyle ve dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak bilinir.

18. Melbourne, Avustralya

Melbourne - Wikipedia

Melbourne, Economist Intelligence Unit tarafından 2018 yılında dünyanın en yaşanabilir şehri seçilmiştir. Şehir, 4,8 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın kültür ve spor başkentidir. Aynı zamanda Sydney’in ardından Avustralya’nın en büyük ikinci şehridir.

Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olmasının yanı sıra Melbourne, finans ve sigorta, teknoloji ve telekomünikasyon gibi çok çeşitli sektörlerin yanı sıra havacılık ve uzay araçları gibi gelişmiş üretim sektörleri için çok çeşitli fırsatlar sunan uluslararası bir iş merkezi haline gelmiştir.

Evet, işte bu kadar! Umarım dünyanın en yaşanabilir 18 şehrini içeren bu listeyi okumaktan keyif almışsınızdır. Nerede yaşayacağınıza karar vermenin zor olabileceğini biliyorum, ancak bu şehirlere ve artılarına/eksilerine bir göz atarsanız, belki bir tanesi sizin için mükemmel olarak öne çıkacaktır. Kararınız ne olursa olsun iyi şanslar!

Yorum Yap