Galler Hakkında 11 İlginç Bilgi

 Galler Hakkında 11 İlginç Bilgi

Galler Hakkında 11 İlginç Bilgi

Galler zengin bir tarihe ve kültüre sahip bir ülkedir. Ayrıca Snowdonia Ulusal Parkı da dahil olmak üzere dünyanın en güzel manzaralarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Peki Galler’de mil kare başına dünyanın başka hiçbir yerinde olmadığı kadar çok kale düştüğünü biliyor muydunuz? Ya da Britanya’da çayın satıldığı ilk yer olduğunu? Galler hakkında daha fazla ilginç bilgi için okumaya devam edin!

Galce dilinin ilk sözlüğü 1538 yılında derlenmiştir.

Galler Nerede? Galler Nereye Bağlı, Hangi Kıtada Ve Ülkede, Nasıl Gidilir? -

Galce dilinin ilk sözlüğü 1538 yılında Richard Davies tarafından derlenmiştir. Davies, İncil’i Galce’ye çeviren ve kendi dilinde başka önemli eserler de yazan Galli bir bilgindi. Derlediği “Llyfr Aneirin” (Aneirin Kitabı) adlı sözlük, daha önceki sözlüklerde veya diğer yazılı kayıtlarda ve hatta halk masallarında bulunmayan 30.000’den fazla kelime içeriyordu.

Davies’in çalışması gelecekteki sözlükler için büyük bir zemin hazırladı; ancak zaman geçtikçe sözlüğe sürekli yeni kelimeler eklendiği için sözlük de hızla güncelliğini yitirdi.

Dünyanın en büyük dil festivali Galler’de gerçekleşir.

Konya'dan çok daha küçük Galler nerede? - Ereğli Haberleri

Dünyanın en büyük dil festivali Galler’de gerçekleşmektedir. Ulusal Eisteddfod, her yıl Ağustos ayının sonunda düzenlenen Galler kültürü ve dilinin yıllık bir kutlamasıdır. Eski bir festival olarak başlamış ancak 1860 yılında Thomas Stephens tarafından yeniden canlandırılmıştır. Festival bir hafta sürmekte ve her yıl Galler’in farklı bir bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir, yani herkes katılabilir!

‘Eisteddfod’ kelimesi Galce’de “oturum” ya da “meclis” anlamına gelmektedir; insanların sosyal ve politik olarak bir araya gelerek kendilerini ilgilendiren konuları tartıştıkları toplantıları ve bu etkinliklerde düzenlenen şiir yarışmalarını ifade etmektedir

Galler’de Galler’de mil kare başına dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla kale düşmektedir.

Galler, dünyadaki en büyük kale yoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Aslında Galler’in dört bir yanına dağılmış 1.200’den fazla kale bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü, 1283 yılında I. Edward tarafından Galler’i fethetme seferinin bir parçası olarak inşa edilen Caernarfon Kalesi’dir. Kale, 1963 yılına kadar hapishane olarak kullanılmış, bu tarihten sonra ise müzeye dönüştürülmüştür ve günümüzde her gün 800’den fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır!

Galler’de Yarım milyondan fazla insan Galler’i evi olarak görmektedir.

  • Galler’de yarım milyondan fazla insan Galler’i evi olarak görmektedir.
  • Bölgenin nüfusu son 25 yılda %50’den fazla artmıştır ve önümüzdeki 25 yıl içinde %25 daha artması beklenmektedir.

Cardiff Galler’in başkentidir.

Cardiff Galler’in başkentidir. Aynı zamanda yaklaşık 300.000 kişilik nüfusuyla Galler’in en büyük şehridir.

Cardiff, Roma döneminden beri önemli bir liman olmuştur ve bugün de Britanya’nın Güney Doğu bölgesi için önemli bir ticaret merkezi olmaya devam etmektedir. St David’s Hall (Galler Ulusal Operası’nın evi), Cardiff City Futbol Kulübü’ne ev sahipliği yapan Bute Park, Galler Millennium Merkezi ve Millennium Stadyumu (Cardiff Blues gibi rugby birliği takımlarına ev sahipliği yapmaktadır) gibi ziyaret edilebilecek birçok cazibe merkezi bulunmaktadır.

Cardiff ayrıca, sağlık hizmetleri reformu ya da ekonomi politikalarının uygulanması gibi Galler’i etkileyen yasalar konusunda Westminster hükümeti ile birlikte çalışan kendi Meclis Komisyonuna sahiptir.

17 Best Things To Do in Cardiff Right Now

Galler’in başkenti Cardiff’tir: Protestan bir Galli vaiz olan John Penry, Katolik Kilisesi aleyhinde vaaz verdiği için idam edilmiştir. 1593’te Londra’daki St Paul Katedrali’nde asıldı, çizildi ve dörde bölündü.

John Penry, 1593 yılında idam edilen Galli bir Protestan vaizdi. Katolik Kilisesi’ne karşı vaaz verdiği için asıldı, çizildi ve dörde bölündü. Bu olay Londra’daki Aziz Paul Katedrali’nde gerçekleşmiştir.

Galler bayrağının geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanır ve kırmızı ejderha anlamına gelen ‘Y Ddraig Goch’ olarak bilinir.

Galler bayrağının geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanır ve kırmızı ejderha anlamına gelen ‘Y Ddraig Goch’ olarak bilinir. Galler bayrağı 1959 yılından bu yana Galler’in ulusal bayrağıdır ve beyaz zemin üzerine kırmızı bir ejderhadan oluşmaktadır. Bu sembolün kökeni, altın renkli bir ejderhanın MS 6. yüzyılda Britanya’yı işgal eden Saksonlara karşı savaşan savaşçılar tarafından amblem olarak kullanıldığı Kral Arthur günlerine kadar uzanmaktadır.

Galler’de 10-17 yaş arası çocukların %95’inden fazlası internet kullanmaktadır.

İnternet günümüzde gençler için vazgeçilmez bir araçtır. Galler’de 10-17 yaş arası gençlerin %95’inden fazlası internet kullanmaktadır, bu da neredeyse her gencin bir vatandaş olarak hakları ve sorumlulukları hakkında bilgiye erişimi olduğu anlamına gelmektedir.

İnsanlar genellikle gençlerin ‘siyasete ilgi duymadıklarını’ söylerler, ancak bunun gerçekten doğru olmadığını iddia ediyorum – ilgi duyuyorlar, ancak Facebook veya Twitter’da (veya kullandığınız sosyal medya platformu her neyse) onlar için bir şey olmadığı için dahil olabileceklerini hissetmiyorlar.

Beautiful! - Galler, İngiltere Resmi - Tripadvisor

Snowdonia Ulusal Parkı Galler’in en büyük doğal gölüne ev sahipliği yapmaktadır. Llyn Tegid deniz seviyesinden 760 feet yüksekte yer alır ve maksimum 178 feet derinliği ile iki mil kareden fazla bir alanı kaplar.

Snowdonia Ulusal Parkı Galler’in en büyük doğal gölüne ev sahipliği yapmaktadır. Llyn Tegid deniz seviyesinden 760 feet yükseklikte yer alır ve maksimum 178 feet derinliği ile iki mil kareden fazla bir alanı kaplar.

Adını Galler mitolojisinden alan Tegid, MS 500 yılında Hadrian Duvarı’nı inşa etmeye çalışan (ancak bir Romalı askerin kafasının kartala dönüştüğünü görünce vazgeçen) kral Vortigern adına Cunedda’ya karşı savaşan üç kardeşten biridir. Cunedda’yı yendikten sonra Vortigern onları Snowdonia’da bir toprakla ödüllendirdi; bu toprak bugün “Tegid Gölü” ya da Llyn Tegid olarak bilinmektedir.

Bölüm: İngiltere ve Galler’deki en yüksek dağ zirvesi Snowden Dağı’dır. Deniz seviyesinden 3,560 feet yüksekliktedir.

İngiltere ve Galler’deki en yüksek dağ zirvesi Snowden Dağı’dır. Deniz seviyesinden 3,560 feet yüksekliktedir.

Burası İngiltere ve Galler’deki en yüksek dağ olmasının yanı sıra Galler’deki en yüksek dağdır.

Tourisme à Cardiff 2023 : Visiter Cardiff, Pays de Galles - Tripadvisor

Galler hakkında bazı çok ilginç gerçekler var

  • Gal dilinin ilk sözlüğü 1538 yılında bir Galli olan William Owen Pughe tarafından derlenmiştir.
  • Her yıl düzenlenen Eisteddfod festivali dünyanın en büyük dil festivalidir ve 1176 yılından bu yana düzenlenmektedir. Her yıl Galler’in farklı yerlerinde gerçekleştirilen şiir, müzik ve dans yarışmasıdır.
  • Galler’de mil kare başına düşen kale sayısı Avrupa’da her yerde olduğundan daha fazladır!

Galler, zengin tarihi ve kültürü ile güzel bir ülkedir. Umarız Galler hakkında en sevdiğimiz gerçeklerden bazılarını öğrenmekten keyif almışsınızdır!

Yorum Yap