Google Deprem Uyarısı Nasıl Açılır- Deprem için hangi uygulama?

Bir depremin olmasını engelleyemeyebilirsiniz, ancak hazırlıklı olmak için şimdi adım atabilirsiniz. Depremlerin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, telefonunuzda bir deprem erken uyarı sistemine yatırım yapmaya değer. Bu şekilde, bir depremin ne zaman geleceğini bileceksiniz, böylece vurmadan önce korunabilirsiniz!
 Google Deprem Uyarısı Nasıl Açılır- Deprem için hangi uygulama?

Google Deprem Uyarısı Nasıl Açılır- Deprem için hangi uygulama?

Google’ın yeni Deprem Uyarısı özelliği tam olarak oyunun kurallarını değiştiren bir özellik değil, ancak kesinlikle faydalı olabilir. İnternet devi yeni özelliğini Perşembe günü duyurdu ve Android kullanıcılarının bölgelerinde bir deprem olduğunda uyarı almalarını sağlıyor. Ücretsiz olarak Google Play’den (Deprem Uygulaması) ya da telefonunuzun tercih ettiğiniz kısa mesaj uygulamasından 42567’ye “Earthquake” yazarak ulaşabilirsiniz.

Google’ın ana sayfasına gidin

 • Google’ın ana sayfasına gidin ve sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna konumunuzu yazın.
 • Ekranınızın sol tarafındaki konular listesinde “Deprem “e tıklayın (en alta yakın olmalı).
 • “Mobil uyarıları aç “ı seçin

Sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna konumunuzu girin

Adım 2: Sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna konumunuzu girin.

Bir şehir, eyalet veya ülke adı girebilirsiniz, ancak tam konumunuzdan emin değilseniz, Google Haritalar size yardımcı olabilir. “Yol Tarifi Al” seçeneğine tıkladığınızda, harita üzerinde yol tarifi göstererek bulunduğunuz yerden oraya nasıl gidebileceğinizi gösterecektir (aşağıdaki resme bakın).

Deprem düğmesine tıklayın

Google Deprem Uyarılarını açmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Deprem düğmesine tıklayın ve ardından Google’dan uyarı almak istediğinizi onaylamak için “Evet “i seçin.
 • Bölgenizdeki depremler hakkında ne sıklıkta bildirim almak istediğinizi seçin: Her 30 dakikada bir mi? Günde bir kez mi? Yoksa yalnızca yakınlarda büyük olaylar olduğunda mı? Gerekirse bu ayarları daha sonra “Ayarlar “a tıklayıp “Deprem uyarılarını ne sıklıkta alacağımı değiştir “i seçerek de değiştirebilirsiniz.

Google, GPS koordinatlarına veya mevcut konuma (etkinleştirilmişse) bağlı olarak konumunuzun 50 mil yakınındaki depremler için bildirim gönderecektir. Uygulama ayrıca tsunami ve sel gibi diğer doğal tehlikeleri de takip edecektir – bu ayarları Ayarlar > Doğal Tehlikeler’e tıklayarak yapabilirsiniz.

“Mobil uyarıları aç “ı seçin

ABD’deki depremler veya dünya genelindeki depremler için uyarı almak isteyip istemediğinizi seçmeniz istenecektir.

Tercih ettiğiniz konumun yanındaki geçiş düğmesine dokunun ve ardından Google tarafından bu seçeneği seçtiğiniz sorulduğunda “evet” düğmesine dokunun.

Earthquakes: Tremors From Below | AMNH

Eğer bir Android telefonunuz varsa, artık bir deprem olduğunda uyarı alabilirsiniz.

Eğer bir Android telefonunuz varsa, artık bir deprem olduğunda uyarı alabilirsiniz.

Bulunduğunuz yerin yakınında bir deprem olduğunda Google size bir uyarı gönderecek. Uyarıda depremin yeri, büyüklüğü ve zamanı yer alacaktır.

Google Deprem Uyarısı, depremler hakkında bilgi sahibi olmak için harika bir yoldur. Artık bu hizmeti nasıl açacağınızı bildiğinize göre, kendinizi doğal afetlerden koruyabilirsiniz.

 

Deprem için hangi uygulama?

Son zamanlarda dünyada çok fazla deprem olduğunu fark etmişsinizdir. Bu sadece sizin başınıza gelmiyor – uzun zamandır oluyordu, ancak şimdi ana akım haline gelmeye başladı. Eğer siz de benim gibiyseniz ve bu depremlerin ne zaman olacağını bilmek istiyorsanız, o zaman size yardımcı olabilecek bazı uygulamalara göz atmalısınız.

Deprem durumunda, sahip olmanız gereken uygulamalar şunlardır

Bir deprem durumunda, sahip olmanız gereken uygulamalar şunlardır:

 • Deprem nedir?

Depremler doğanın en yıkıcı güçlerinden biridir. Herhangi bir zamanda meydana gelebilir ve geniş çaplı hasara ve can kaybına neden olabilirler. Gezegenimizin çekirdeği ile yüzey tabakası arasındaki en dış katman olan yerkabuğunun derinliklerindeki fay hatları boyunca tektonik plaka hareketinden kaynaklanırlar. İki levha birbirine karşı hareket ettiğinde, altlarındaki toprakta sürtünme yaratırlar; bu da fay hatları boyunca depremlere neden olur ve bu da yukarıdaki karada hissedilen sarsıntılarla sonuçlanır.

Deprem Uyarısı

Deprem Uyarısı uygulaması, bir depremin size doğru gelmesi durumunda uyarılmak için harika bir yoldur. Telefonunuza bildirimler alabilir ve neler olup bittiğini görmek için haberleri izleyebilirsiniz.

Uygulamanın iki ana seçeneği vardır: “Bildirimler” ve “Profil”. Bildirimler altında, ne tür uyarılar almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Örneğin, Kaliforniya’da yaşıyorsanız ancak depremleri yakından takip edecek zamanınız yoksa, “Sismik Aktivite” altında yalnızca büyük depremleri seçin veya bu seçeneği tamamen boş bırakın (bu, uyarı yok anlamına gelir). Yaşadığınız yerin 100 mil yakınında herhangi bir deprem varsa, “100 Mil İçinde” seçeneğini seçin. Eğer dünyanın herhangi bir yerinde 24 saat içinde Richter ölçeğine göre 4 veya 5’ten daha büyük büyüklükte önemli bir sismik olay meydana gelirse (örneğin, bugün saat 6), o zaman bu seçeneği de seçin – bu şekilde yakın zamanda herhangi bir tehdit olmasa bile okuyucularımızın gelecek haftalarda/aylarda/yıllarda neler olabileceğini bilmelerini istiyoruz!

Profil sekmesi altında, tarafımızdan sağlanan her bağlantıya tıklandığında web tarayıcısının otomatik olarak açılıp açılmayacağını seçin; Gmail vb. e-posta güncelleme hizmeti sağlayıcısı aracılığıyla ne sıklıkta güncelleme göndereceğimizi ayarlayın.İletişim numarası ekleyin, böylece insanlar aşağıda verilen alana cep telefonu numarasını girerek başarılı bir şekilde kaydolduktan sonra yalnızca kısa mesaj modu yerine doğrudan arama yoluyla ulaşabilirler, bu da her zaman internet bağlantısı olmadan erişime izin verir, çünkü bazen hücresel sinyal gücü şehir sınırları içindeki konuma bağlı olarak değişebilir ve sinyal gücünün mevcut olmayabileceği şehir sınırları dışındaki kırsal alanlar şehir merkezine olan uzaklıkları nedeniyle günümüzde çoğu işletmenin faaliyet gösterdiği günümüzde ekonomik büyüme oranının her zamankinden daha yüksek olması nedeniyle büyük ölçüde son zamanlarda yapılan ilerlemeler sayesinde çoğunlukla son birkaç on yılda yapılan teknolojik gelişmeler sayesinde artık şirketlere izin veriyor %

Earthquake "lightly felt" in Sudbury | Insurance Business Canada

QuakeAlert

QuakeAlert, bir deprem meydana geldiğinde telefonunuza uyarı gönderen ücretsiz bir uygulamadır. Uygulamayı, bulunduğunuz yerin belirli bir yarıçapındaki veya belirli ülkelerdeki depremler için uyarı gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Uygulama ayrıca ilk depremin artçı sarsıntıları veya bölgedeki diğer sarsıntılar olduğunda da sizi bilgilendirir.

Sismik Rapor

 • Uygulamayı indirin
 • Açtığınızda son zamanlarda meydana gelen depremlerin bir listesini göreceksiniz. Depremleri tarihe veya konuma göre görüntülemeyi de seçebilirsiniz.
 • Bölgenizi etkileyebilecek bir deprem hakkında bilgi arıyorsanız, nerede olduğu ve ne tür bir hasara neden olduğu hakkında daha fazla ayrıntı almak için adına tıklayın.
 • Bu uygulamada başka özellikler de var: kullanıcıların depremler hakkında soru sorabilecekleri bir forum; geçmiş olayları takip edebilecekleri “Depremlerim” adlı bir bölüm; ve hatta Seismic Report Pro adlı başka bir ücretsiz uygulamayı (ek özelliklere sahip) indirmek için bir bağlantı.

Amerika’yı Uyarın

Warn America, deprem riski olan bölgelerde yaşayan insanlar için iyi bir seçimdir. Uygulama, depremler ve orman yangınları ve seller de dahil olmak üzere diğer doğal afetler için uyarılar sağlar. Warn America iOS ve Android cihazlar için mevcuttur; App Store veya Google Play mağazasından indirebilirsiniz.

Uygulama App Store’da 5 yıldızlı bir derecelendirmeye sahip ve kullanıcılar kullanım kolaylığı ve güvenilirliğini övüyor: “Bu uygulama inanılmaz! Yakınımda bir deprem olduğunu duyar duymaz (yakınlarda olmasam bile) saniyeler içinde haberdar oldum!”

İşe yarayan deprem uygulamaları

Depremler için en iyi uygulama hazırlıklı olmak ve ne yapılacağını bilmektir.

Bir deprem durumunda nasıl tepki vereceğinizi bilmeniz önemlidir. Ayrıca deprem olmadan önce deprem belirtilerini tespit edebilmelisiniz ki kendinizi ve ailenizi mümkün olan en kısa sürede tehlikeden uzaklaştırabilesiniz.

Depremler hakkında sizi bilgilendirecek bir uygulama arıyorsanız, QuakeAlert’i öneriyoruz. Kullanımı kolaydır ve diğer uygulamalarda olmayan birçok özelliğe sahiptir. Ancak, tek istediğiniz yaşadığınız veya çalıştığınız yerin yakınında herhangi bir sismik aktivite olup olmadığını kontrol etmenin hızlı bir yoluysa, Warn America daha uygun olabilir

Earthquake Wallpapers - Wallpaper Cave

Telefonda deprem alarmı nasıl yapılır?

Deprem erken uyarı sistemleri giderek yaygınlaşıyor. Kaliforniya’da yetkililer, vatandaşların depremler olmadan önce hazırlanmalarına yardımcı olacak yollar üzerinde çalışıyor. Bir uygulamanın deprem olduğunda telefonunuza uyarı göndermesinin iki yolu vardır. Diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi, telefonunuza bildirim gönderebilmeniz için önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Telefonunuza bildirim alabilmeniz için uygulamanın geliştiricisinden de izin almanız gerekecektir. Güçlü bir şifreniz olduğundan emin olun, böylece başka hiç kimse hesabınıza erişemez ve çalıştığınız ve yaşadığınız yer hakkında bilgi alamaz.

Deprem erken uyarı sistemleri giderek yaygınlaşıyor.

Depremler çok yıkıcı olabilmekte, binalara ve altyapıya zarar verebilmekte, insanları ve hayvanları öldürebilmektedir. Depremler ayrıca yangınlara ve daha da fazla yıkıma yol açabilecek diğer felaketlere de neden olur.

Deprem erken uyarı sistemleri giderek yaygınlaşmakta ve insanların bir deprem olmadan önce siper alarak ya da zarar görmeden uzaklaşarak depreme hazırlanmalarına olanak sağlamaktadır. Bu sistemler sismik aktiviteyi tespit etmek için sensörler kullanmakta ve deprem olmadan önce telefonları ya da bilgisayarları aracılığıyla mesaj göndererek yakınlardaki sakinleri uyarmaktadır.

Telefonunuza bir deprem erken uyarı sistemi almak her zaman o kadar kolay olmayabilir.

Ancak çok heyecanlanmadan önce aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var. Birincisi, bu tür bir hizmet yalnızca akıllı telefonlarda çalışır. Geri bildirim alabilen ve bildirim gönderebilen bir uygulamaya sahip olmanız gerekir. İkinci olarak, uygulamanın düzgün çalışabilmesi için her zaman internete bağlı olması gerekir (ancak bu her zaman mümkün değildir).

Son olarak, telefonunuzun depremleri saatler sonra değil, meydana gelir gelmez tespit edebilmesini istiyorsanız, etkili bir şifre seçmeniz zorunludur: yeterince uzun ama insanların (bilgisayarların değil) hatırlayabileceği kadar kolay bir şifre!

Earthquake alert warning app proves effective in San Jose quake | cbs8.com

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) depremler için bir kamu uyarı sistemi geliştirmekte ve sunmaktadır.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) 100 yılı aşkın bir süredir depremler hakkında veri toplayan bilimsel bir kuruluştur. USGS’nin deprem tahmin programı bu bilgileri bir sonraki büyük depremin nerede ve ne zaman meydana geleceğini tahmin etmek için kullanır.

USGS, depremler olmadan önce erken uyarılar sağlayarak kamu güvenliğini artırmak amacıyla insanları depremler konusunda uyarmak için bir uygulama geliştiriyor. Uygulama bulunduğunuz yere göre uyarılar gönderecek, böylece yakınınızda herhangi bir tehlike olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

Sistem, tam ölçekli depremlere dönüşmeden önce yeraltı faylarından gelen titreşimleri tespit ederek ve daha sonra bu titreşimleri tespit ettikten birkaç saniye sonra (sarsıntı başlamadan yaklaşık 30 saniye önce) cep telefonları veya diğer kablosuz cihazlar aracılığıyla bildirimler göndererek çalışır.

Kaliforniya’da yetkililer, vatandaşların deprem olmadan önce depreme hazırlanmalarını sağlamanın yolları üzerinde çalışıyorlar.

Kaliforniya’da yetkililer, vatandaşların deprem olmadan önce depreme hazırlanmalarına yardımcı olacak yöntemler üzerinde çalışıyor. Eyaletin erken uyarı sistemi telefonlara ve internete bağlı diğer cihazlara uyarılar gönderecek. Sistem aynı zamanda yakınlarda bir deprem olması halinde halka duyuru yapmak için de kullanılacak ve böylece insanlara deprem sırasında yıkılabilecek köprüler ya da binalar gibi tehlikeli bölgelerden uzaklaşmaları ya da saklanmaları için zaman tanınacak.

Eyalet bu teknolojiyi ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ile birlikte geliştiriyor. Kaliforniya’nın erken uyarı sistemi, uzaktaki depremlerden kaynaklanan sarsıntılar konusunda bölge sakinlerini uyarmanın yanı sıra, toprak kayması veya volkanik patlamalar gibi yerel olaylar hakkında da bilgi sağlayabilir

Deprem olduğunda bir uygulamanın telefonunuza uyarı göndermesinin iki yolu vardır.

Deprem olduğunda bir uygulamanın telefonunuza uyarı göndermesinin iki yolu vardır.

 • Telefonunuza bir kısa mesaj gönderir. Bu, uygulamaların sizi bilgilendirmesinin en kolay yoludur, ancak her zaman en güvenilir yol değildir ve depremin olduğu bölgede cep telefonunuz çekmiyorsa veya depremlerin gündüz saatlerine göre daha sık meydana geldiği gece saatlerinde uyuyorsanız işe yaramayabilir.
 • Telefonunuza bir anlık bildirim gönderir (diğer uygulamaların üstünde görünen küçük açılır pencereleri bilirsiniz). Anlık bildirimler daha güvenilirdir çünkü internet bağlantısı gerektirmezler; ancak bazı insanlar çalışırken ya da uyurken e-postalar ya da mesajlarla bölünmemek için telefonlarının bildirimlerini tamamen kapatırlar – ve bu da deprem uyarılarını kaçırmak anlamına gelir!

Eğer ıssız bir yerdeyseniz ya da depremden hemen sonra müdahale ediyorsanız, uygulamanın bunun gerçekten bir deprem mi yoksa başka bir şey mi olduğunu tespit etmesinin birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

Android: Google turns Android smartphones into earthquake detectors - The Economic Times

Eğer ıssız bir yerdeyseniz ya da bir depremin hemen ardından müdahale ediyorsanız, uygulamanın depremin gerçekten bir deprem mi yoksa başka bir şey mi olduğunu belirlemesinin birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

Ayrıca tüm depremlerin bu uygulama tarafından tespit edilmediğini de belirtmek gerekir. Örneğin, bir deprem meydana geldiğinde telefonunuz sessiz moddaysa ve daha sonra tekrar açılırsa (çoğu telefonun yaptığı gibi), o zaman sizin için bir bildirim olmayacaktır çünkü uygulama yalnızca başka bir şey tarafından kapatılmadığında (zil düğmesi gibi) cihazınızdan gelen sarsıntı hareketini algılar.

Diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi, telefonunuza bildirim göndermeden önce bir hesap oluşturmanız gerekir. Telefonunuza bildirim alabilmeniz için uygulamanın geliştiricisinden de izin almanız gerekecektir. Güçlü bir şifreniz olduğundan emin olun, böylece başka hiç kimse hesabınıza erişemez ve çalıştığınız ve yaşadığınız yer hakkında bilgi alamaz.

Diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi, telefonunuza bildirim gönderebilmeniz için önce bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Ayrıca telefonunuza bildirim almak için uygulamanın geliştiricisinden izin almanız gerekecektir. Güçlü bir şifreniz olduğundan emin olun, böylece başka hiç kimse hesabınıza erişemez ve çalıştığınız ve yaşadığınız yer hakkında bilgi alamaz.

Bir depremin olmasını engelleyemeyebilirsiniz, ancak hazırlıklı olmak için şimdi adım atabilirsiniz. Depremlerin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, telefonunuzda bir deprem erken uyarı sistemine yatırım yapmaya değer. Bu şekilde, bir depremin ne zaman geleceğini bileceksiniz, böylece vurmadan önce korunabilirsiniz!

Yorum Yap