Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak – Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Okul yılı Eylül'den Temmuz'a kadar sürer ve iki döneme ayrılır. Her dönem 15 dönemden (beş gün) oluşmaktadır. Her dönem beş sınıfa ayrılır ve her sınıf 50 dakika sürer.
 Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak – Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak – Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak

Kıbrıs eğitim için harika bir yerdir. Kıbrıs’taki yüksek öğrenim sistemi diğer AB ülkelerindekine büyük ölçüde benzemektedir ve ilkokuldan lisansüstü eğitime kadar her düzeyde geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.

Okul yılı Eylül’den Temmuz’a kadar sürer ve iki döneme ayrılır. Öğrenciler genellikle aileleriyle birlikte evde yaşar ve üniversiteye yakın bir yerde konaklama kiralarlar. Eğitim almak için vize veya oturma iznine ihtiyacınız varsa, başvurunuzun işleme konması biraz zaman alabileceğinden, akademik yıl başlamadan çok önce başvurmalısınız. Ayrıca pasaportunuza, üniversite kabul mektubunuza ve yurtdışında okurken kendinizi maddi olarak desteklemek için yeterli paranız olduğuna dair kanıta ihtiyacınız olacaktır. Öğrenci sağlık hizmetleri Öğrenci sağlık hizmetleri Kıbrıs’taki tüm devlet üniversitelerinde mevcuttur, ancak kuruma ve mali durumunuza bağlı olarak küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir (çünkü imtiyazlardan yararlanabilirsiniz) Kıbrıs’ta öğrenciler için birçok seçenek ve kaynak mevcuttur.”

Kıbrıs’taki yüksek öğretim sistemi diğer AB ülkelerindekine büyük ölçüde benzemektedir.

Akdeniz'in ortasında bir inci: Kuzey Kıbrıs'ta gezilecek yerler |KKTC  Enformasyon Dairesi

Kıbrıs’ta eğitim almak gerçekten çok kolay. Yüksek öğrenim sistemi genel olarak diğer AB ülkeleriyle benzerlik göstermektedir.

Mevcut seçenekler şunlardır:

  • Öğrenim ücreti alan ve bazı dersler için burs sunabilen devlet üniversiteleri; veya
  • Devlet üniversitelerine kıyasla genellikle daha fazla ücret alan ve daha az burs sunan özel üniversiteler.

Sanat tarihi ve arkeoloji, işletme çalışmaları, bilgisayar bilimleri ve BT yönetimi, yaratıcı yazarlık (İngilizce), ekonomi ve finans dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir alanda bir derece veya diploma için eğitim alabilirsiniz… liste uzayıp gidiyor! Başka bir üniversitede bir lisans derecesini tamamladıysanız, yüksek lisans veya doktora derecesi için de çalışabilirsiniz – buna ‘transfer’ veya ‘dönüşüm’ denir. Bunu yapmak için CYU’da yeni bir programa başlamadan önce önceki program(lar)ınızdan belirli sayıda krediyi tamamlamanız gerekecektir!

Okul yılı Eylül’den Temmuz’a kadar sürer ve iki döneme ayrılır.

Okul yılı Eylül’den Temmuz’a kadar sürer ve iki döneme ayrılır. Her dönem 15 dönemden (beş gün) oluşmaktadır. Her dönem beş sınıfa ayrılır ve her sınıf 50 dakika sürer.

İlk dönem Eylül başında başlar ve Kasım sonu ya da Aralık başında sona erer. İkinci dönem Ocak ortasında başlar ve Paskalya’dan önce (Nisan veya Mayıs’ta) sona erer.

Öğrenciler Öğrenciler ayrıca derecelerine başlamadan önce bir veya iki dönem İngilizce hazırlık kursu alabilirler.

Kıbrıs İlleri: Kıbrıs'ta Geziye Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Yerleri

Öğrenciler ayrıca eğitimlerine başlamadan önce bir veya iki dönem İngilizce hazırlık kursu alabilirler. Bu iyi bir fikirdir çünkü kursa ve üniversiteye alışmanıza yardımcı olacaktır. Bu kursları eğitiminiz sırasında istediğiniz zaman alabilirsiniz, bu da başka bir artıdır.

Öğrenciler genellikle Öğrenciler genellikle aileleriyle birlikte evde yaşar ve üniversiteye yakın bir yerde konaklama kiralarlar.

Kıbrıs’ta öğrenciler genellikle aileleriyle birlikte evde yaşamakta ve üniversiteye yakın bir yerde ev kiralamaktadır. Öğrencilerin öğrenci yurtlarında kalmaları mümkündür ancak bu seçenek genellikle sadece yabancı öğrenciler için geçerlidir.

Bölüm Eğitim almak için vize veya oturma iznine ihtiyacınız varsa, başvurunuzun işleme alınması biraz zaman alabileceğinden, akademik yıl başlamadan çok önce başvurmanız gerekir.

YENİDÜZEN Gazetesi | Kıbrıs Haber

 

Eğitim almak için vize veya oturma iznine ihtiyacınız varsa, başvurunuzun işleme konması biraz zaman alabileceğinden, akademik yıl başlamadan çok önce başvurmalısınız.

Yurtdışında eğitim görürken kendinizi maddi olarak desteklemek için yeterli paranız olduğunu kanıtlayamıyorsanız ve başka gelir kaynağınız yoksa, Kıbrıs Hükümeti’nin yasalar gereği öğrencilere mali yardım sağlaması gerekmektedir.

Ayrıca pasaportunuza, üniversite kabul mektubunuza ve yurtdışında okurken kendinizi finansal olarak desteklemek için yeterli paranız olduğuna dair kanıta ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca pasaportunuza, üniversite kabul mektubunuza ve yurtdışında okurken kendinizi mali olarak desteklemek için yeterli paranız olduğuna dair kanıta ihtiyacınız olacaktır. Bir AB ülkesinden geliyorsanız öğrenci vizesi alabilirsiniz; ancak AB vatandaşı olmayanlar Kıbrıs’a gelmeden önce öğrenci izni için başvurmalı ve almalıdır.

Öğrenci sağlık hizmetleri Öğrenci sağlık hizmetleri Kıbrıs’taki tüm devlet üniversitelerinde mevcuttur, ancak kuruma ve mali durumunuza bağlı olarak küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir (çünkü imtiyazlardan yararlanabilirsiniz).

Öğrenciler için sağlık sigortası mevcuttur. Öğrenci sağlık hizmetleri Kıbrıs’taki tüm devlet üniversitelerinde mevcuttur, ancak kuruma ve mali durumunuza bağlı olarak küçük bir ücret ödemeniz gerekebilir (çünkü imtiyazlardan yararlanabilirsiniz). Öğrenciler, öğrenci sağlık hizmeti aracılığıyla özel bir doktora kayıt yaptırabilir veya istedikleri herhangi bir özel kliniği veya hastaneyi ziyaret edebilirler. Sağlık İdaresi, öğrencilerin bu program kapsamında hasta kabul eden doktorları arayabilecekleri çevrimiçi bir portal kurmuştur.

Kıbrıs’ta öğrenciler için birçok seçenek ve kaynak mevcuttur.

Kıbrıs 'ta Üniversite Okumak İçin 6 Geçerli Sebep!

Kıbrıs’ta öğrenciler için birçok seçenek ve kaynak mevcuttur. Üniversite, öğrenciler için mali yardım da dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunmaktadır. Öğrenciler bu fon için üniversitenin web sitesinden online olarak başvurabilir ve kriterleri karşıladıkları takdirde fonları doğrudan banka hesaplarına yatırılır.

Öğrenciler ayrıca Kıbrıs’ta Kolej/Üniversiteye devam ederken yaşam masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için hükümet tarafından oluşturulan bir öğrenci kredisi programından da yararlanabilirler.

 

Kıbrıs’ta öğrenci olmak heyecan verici bir deneyimdir. Yüksek öğrenim sistemi geniştir ve herkes için bir şeyler sunar. Ayrıca çok uygun fiyatlıdır, bu nedenle kendi ülkenizde veya Avrupa’nın başka bir yerinde okumak yerine burada okuyarak öğrenim ücretlerinden tasarruf edebilirsiniz!

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler listesi

 
Üniversite Adı Kuruluş Yılı Merkezin Bulunduğu İlçe Türü Rektörü Resmi site
Ada Kent Üniversitesi 2016 Gazimağusa Özel Prof. Dr. Fuat Bayram adakent.edu.tr
Akdeniz Karpaz Üniversitesi 2012 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Şerif Alpay Ataol akun.edu.tr
Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi 2017 Girne Vakıf Prof. Dr. Asım Vehbi arucad.edu.tr
Atatürk Öğretmen Akademisi 1937 Lefkoşa Devlet Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu aoa.edu.tr
Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi 2017 Lefkoşa Vakıf Prof. Dr. Zafer Ağdelen baucyprus.edu.tr
Doğu Akdeniz Üniversitesi 1979 Gazimağusa Devlet Prof. Dr. Necdet Osam emu.edu.tr
Girne Amerikan Üniversitesi 1985 Girne Özel Prof. Dr. Kutsal Öztürk gau.edu.tr
Girne Üniversitesi 2013 Girne Özel Prof. Dr. İlkay Salihoğlu girne.edu.tr
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi 2014 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Gökçe Keçeci auc.edu.tr
Kıbrıs Batı Üniversitesi 2015 Gazimağusa Vakıf Prof. Dr. Ömer Camcı cwu.edu.tr
Kıbrıs İlim Üniversitesi 2013 Girne Özel Prof. Dr. Ahmed Bülend Göksel csu.edu.tr
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi 2016 Güzelyurt Vakıf Prof. Dr. Elif Çepni kstu.edu.tr
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi 2015 Lefkoşa Vakıf Prof. Dr. Mustafa Tümer kisbu.edu.tr
Lefke Avrupa Üniversitesi 1990 Lefke Vakıf Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen lefke.edu.tr
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi 2010 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Tayfun Turgay netkent.edu.tr
Onbeş Kasım Üniversitesi 2014 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Mehmet Bülent Uludağ onbeskku.edu.tr
Rauf Denktaş Üniversitesi 2015 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak rdu.edu.tr
Uluslararası Final Üniversitesi 2015 Girne Özel Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak final.edu.tr
Uluslararası İşletmecilik Meslek Okulu 2011 Lefkoşa Özel Bülent Çetinkaya bms.edu.tr
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 1997 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Halil Nadiri ciu.edu.tr
Yakın Doğu Üniversitesi 1988 Lefkoşa Özel Prof. Dr. Ümit Hassan neu.edu.tr

Yorum Yap