Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg neyi icat etti?

 Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg neyi icat etti?

Facebook, Whatsapp, İnstagram ‘ın Sahibi Olan Mark Zuckerberg Kimdir

Mark Zuckerberg Kimdir?30 kilometre kuzeyindeki küçük bir köy olan New York’taki Greenwich ’de söyle yaşıyordu. Mark Zuckerberg erken yaşta bilgisayarlara ilgi duymaya başladı. 12 yaşındayken atari beyzi kullanarak Zaknet adlı bir mesajlaşma programı geliştirdi. Ve babası Zaknet’i diş hekimliğinde taktı ve böylece dışarıdan bir müşteri geldiğinde bilgisayardan direk haberi oluyordu. Mark Zuckerberg’in bilgisayara olan ilgisi nedeniyle Aileleriyle haftada bir kez oğullarıyla çalışması için özel bir öğretmen tuttu.

If Mark Zuckerberg repeats himself, don't be surprised. - The New York Times

Ancak hocası onun dehasının ilerisine geçmekte zorlandı. Mark Zuckerberg bilgisayar bağımlılığından daha fazlasıydı. Aynı zamanda aynı zamanda Odyssey gibi klasik romanları Okumayı da sevdiği kaydediliyor. Ayrıca Lisa Eskrim takımının kaptanıydı. Mark Zuckerberg 2002 yılında liseyi bitirdikten sonra Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu. Ebetteki Harvard olmalıydı. Facebook ‘dan önce üniversitedeyken 2 internet sitesi daha geliştirdi. Biri Course Match diğer ders seçimlerine göre sınıf seçmeye yardımcı oluyor. Diğeri ise Facemash kampüs ‘teki 2 öğrencinin fotoğrafından hangisinin Daha çekici oynayabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi Mark Zuckerberg ve 3 öğrenci arkadaşı 4 Şubat 2004 Thefacebook’u kurdu aynı yıl Kaliforniya’daki merkezlerinde sadece Facebook’a odaklanmak için Harvard’dan ayrıldı.

Mark Zuckerberg | Biography & Facts | Britannica

Mark Zuckerberg İş Kariyeri Boyunca Eğitimi Hep Kötüledi

Mark Zuckerberg ‘in Amerika’da katıldığı bir konferansta eğitim için çaba sarf edenleri anlamıyorum dedi. Sosyal medyada ciddi bir akım başlamış eğitim saçmalıktır. Eğitim Saçmalıktır temalı içerikler günden güne atmıştır. Tüm bunları Mark’ın samimi düşünceler olarak kabul edip. Biraz daha ileriye gidelim. Mark Zuckerberg Mart 2018’de tarihin en büyük skandalların dan biri ile gündeme geldi. Londra merkezli Cambridge Analitik adlı veri şirketinin Facebook’ta 50 milyon kullanıcı profilini ait verileri usulsüz kullandığı ortaya çıktı. Mark dünyanın en büyük sosyal medya platformu kurmuş. Geliştirmiş, yüz milyonlarca aboneye ulaşmayı başarmış.

Mark Zuckerberg's vision may mean more Facebook in more parts of your life

Ve tüm bu gücünü seçim sonuçlarını etkilemeye harcamayı tercih etmiştir. Birçok farklı kaynaklar tarafından modern hırsızlığın temsilcisi olarak tanımlanan Mark Zuckerberg Aylar süren mahkeme süresi boyunca hep eleştirildi. Sosyal medya platformlarına duyulan güvenin katili, olarak değerlendirilmeye başlandı. Mark Zuckerberg bir gecede 50 milyar dolar değer kaybeden şirketiyle baş başa kalmış. Sonradan satın aldığı İnstagram ve Whatsapp içinde benzer iddialar gündeme gelince beyaz sayfa vererek özür dilemiştir. 

Mark Zuckerberg Facebook yönetim kurulu başkanlığına devam ediyor

Mark Zuckerberg Whatsapp Sözleşmesi ve Facebook Gizlilik Politikası

WhatsApp kesinlikle bu sözleşmede geri adım atmadı ve atacak gibi de durmuyor. Yani 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmezseniz artık WhatsApp’ı kullanamayacaksınız. Başka uygulamalara geçmek de sizin için bir çözüm olmayacak. Çünkü diğer uygulamaların hiçbiri Facebook kadar büyük bir kuruma bağlı değil. Ve hemen hepsi sizden WhatsApp’ın istediğinden çok daha fazla erişim izni istiyor. Üstelik diğer uygulamalar WhatsApp kadar açık sözlü de değil. Verilerinizin alınıp alınmadığını kimlerle paylaşılmadığını söylemiyor. Yani yağmurdan kaçarken doluya tutulur bilirsiniz.

Gelelim en çok merak edilen o konuya mesajlarımız galerimiz ve dosyalarımız birileri ile paylaşılacak mı? WhatsApp buna çok net bir şekilde HAYIR diyor sizin mesajlarımız siz ve mesajı gönderdiğiniz kişi dışında kimse göremez. Yani gönderdiğiniz her şeyin kesinlikle güvende olduğunu Üstelik WhatsApp bunun garantisini sözleşme ile beraber veriyor. Olur da mesajlarınızın videolarınız veya belgelerinizin WhatsApp tarafından başkaları ile paylaşıldı. Tespit ederseniz Facebook şirketine milyon dolarlık tazminat davaları açabilirsiniz. Ancak bazı istisnalar durumlarda WhatsApp sizin konuşmalarınızı yetkili mevkilere paylaşabilecek. Bu konuya geçmeden önce gelin bu sözleşme ile bizden hangi verilerin alınacağına bakalım.

Zuckerberg Avrupalı Facebook kullanıcılarından özür diledi | AVRUPA | DW | 22.05.2018

Günde kaç saat çevrimiçi olduğumuz, nelerden bahsettiğimiz, nelerle ilgilendiğimiz, hangi konumda olduğumuz, gruplarımızın temasının ne olduğu, kimlerle Ne sıklıkla konuştuğumuz, gibi bilgiler bizi anonim tutacak şekilde Facebook veri bankalarına kaydedilecek. Bu veriler İnstagram ve Facebook başta olmak üzere şirkete ait uygulamalarda karşımıza hangi reklamların çıkacağını belirlemek için kullanılacak. Bu sayede markalar potansiyel müşterilerine yani bizlere daha kolay oluşacak.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Ethereum Ne Kadardır Nedir? Bitcoin’le Arasındaki Fark Nedir – Budaneydi- Sosyal İçerik Platformu
  Ethereum Ne Kadardır Nedir? Bitcoin’le Arasındaki Fark Nedir – Budaneydi- Sosyal İçerik Platformu
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 ay önce

  […] para olan Ethereumun Bitcoin’den farkı nedir. Ethereum Bitcoin mantığından yola çıkarak oluşturulmuştur. Kendisine ait özel […]

  Cevapla
  7
 • Roketsanın füzeleri, geliştirdiği Milli ve yerli hava savunma füzeleri – Budaneydi- Sosyal İçerik Platformu
  Roketsanın füzeleri, geliştirdiği Milli ve yerli hava savunma füzeleri – Budaneydi- Sosyal İçerik Platformu
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  2 ay önce

  […] füzesi cirit, dünyanın en gelişmiş Deniz füzelerinden Atmaca Roketsan tarafından üretildi. Ülkemizin en uzun menzilli karadan karaya füze sistemi Bora insansız hava araçlarında kullanılan […]

  Cevapla
  8