Roketsanın füzeleri, geliştirdiği Milli ve yerli hava savunma füzeleri

Roketsan Nedir? Yaptığı Projeler ve Son Zamanlarda Ürettiği 5 Füze

Roketsan füzeleri İstikbal Göklerde ve dijital dünyanın birimlerinde. İstiklal ve tam bağımsızlıksa Aziz milletimizin yüksek iradesinde. Ordumuzun çıktığı seferlerde ve her zaferinde güncel teknolojik silahların savunma araçlarının ve Elbette yüksek inanç ve değerlerin katkısı var. Milletimizin güvenliği ülkemizin bekası tartışma konusu yapılmasın. Bu yönde hiçbir tehdit cevapsız bırakılmasın diye. Yerli ve Milli Roketsan hiç durmandan tüm gücüyle çalışıyor. Son dönemlerindeki yükselişiyle dostlarının yüzünü güldüren zalimlerin yüreğine korku salan Türk savunma sanayi yalnız yakın coğrafyamızın değil. Tüm dünya mazlumlarının umudu olmaya devam ediyor. Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde belirlenen yüksek hedefler birer birer aşıyor.

Roketsan füzeleri

Roketsan füzeleri

Türkiye kendine yeten savunma gücüne sahip ülkeler arasına katılıyor. Geçmişte hiç olmadığı kadar ARGE yatırımı yapan ve sanayicimiz e yön veren savunma sanayi Başkanlığı milli silah üretimini ve yerli savunma teknolojilerini destekliyor.
Bugün dünden daha güçlüyüz. Bugün yeryüzünde huzur içinde yaşamak onurlu şerefli güvende bir hayat sürebilmek için stratejik bilgiye İrfan’a ve Elbette Tek Yürek olmaya ihtiyacımız Var. Milletimiz geçmişte çok büyük zaferler kazandı. Savunma sanayimiz olan Roketsan’ın güçlü projeleri Aziz milletimizin yıkılmaz iradesiyle, bu zaferlere yenilerini eklemek için canla başla çalışan tüm Vatan evlatlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

Roketsan’ın Şimdiye Kadar Yaptığı Projeler

İha, Tiha ve sürü İha’lar uçak ve helikopter projeleri, milgem projeleri ve Amfibi gemiler yerli tank ve zırhlı araçlar, neden top sistemleri, elektromanyetik ve lazer silahları, Mühimmat çeşitleri, güdüm tipleri, füzeler ve hava savunma sistemleri, insansız ve otonom sistemler, motor projeleri, yerli uydu radar ve elektronik harp sistemleri, muhabere ve bilgi sistemleri, Siber güvenlik sistemleri gibi daha birçok projeyi hayata geçiren savunma sanayimiz Roketsan ’ın geliştirdiği sistemlerle artık uzaya erişiyoruz.

Roketsan füzeleri

Roketsan füzeleri

Karada havada denizde ve muharebe kapasitemizin gelişmesini Dünyada eşi benzeri olmayan savunma teknolojilerinin. Ülkemize kazandırılmasını sağlayan Roketsan bugün 3200 kişilik teknoloji ordusuyla daha güçlü. Türkiye idealine Hizmet ediyor. Türk bilim adamları, mühendisleri ve teknikerleri ile 32 yıldır yerli ve milli savunma sanayi için uçan, uçuran denizlerin altında, havada ve artık uzayda da etkin olan sistemleri üreterek ülkemizin rekabet gücünü yükseltiyor.

Eksikliğini uzun yıllar boyunca hissettiğimiz birçok teknoloji ve ürün Roketsan üretim haplarından sahaya indi. Dünyada kendi Sınıfı’nın en uzun menzile sahip Topçu roketi mızrak, yine en uzun menzile giden ilk Türk füzesi cirit, dünyanın en gelişmiş Deniz füzelerinden Atmaca Roketsan tarafından üretildi. Ülkemizin en uzun menzilli karadan karaya füze sistemi Bora insansız hava araçlarında kullanılan akıllı mıyım at çeşitleri ve hava savunma sistemleri Mehmetçiğimizin yürüttüğü operasyonlarda tehditlerin bertaraf edilmesini sağladı. Kısa sürede Dünyada ve Türkiye’de birçok ilki Başaran savunma sanayi markamız.

Roketsan bu yıl yeni bir roket fırlatmaya hazırlanıyor - Sputnik Türkiye

Yine Roketsan hammaddesinden navigasyon sistemlerine motor ve hat başlığından, gömülü yazılımlara. En geniş milli altyapıların üretildiği Roketsan zırh sistemleri ile görev başındaki Vatan evlatlarımızın daha da güvende olmasını sağlıyor. Ülkemizin Yüksek Teknoloji Merkezi olan Roketsan Türk bayrağımızı artık uzaya taşıyor. Milletimizin özgüven ve moral değerlerini yükselterek cesaretlendiriyor.

Roketsan’ın Son Zamanlarda Çıkardığı 3 Füze

1– CİRİT 2.75” LAZER GÜDÜMLÜ FÜZE CİRİT 2.75

CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze – Roketsan

Resim Kaynak  Kaynak Linki

Lazer Güdümlü Füze, taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözümdür. Yeni nesil bir füze olan CİRİT, 2.75” güdümsüz roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlanmıştır.

Teknik Özellikler.
Çap 2.75” (70 mm)
Boy 1,9 m
Ağırlık 15 kg (Tüp Kompleksi Hariç) Menzil 1.5 (Min.)- 8 km (Maks.)
Harp Başlığı Çok Maksatlı Başlık • Zırh Delici • Personel • Yangın Çıkarıcı Yüksek İnfilaklı Başlık
Güdüm MEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

 

2- UMTAS UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZE SİSTEMİ

UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi – Roketsan

Resim Kaynak Linki

UMTAS, taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.
Teknik Özellikler.
Menzil 500 m- 8000 m
Çap 160 mm
Boy 1,8 m
Ağırlık 37,5 kg
Arayıcı Başlık Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı
Harp Başlığı Reaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem

LANÇER
Füze Adedi 4
Ağırlık 60 kg
Standart Ara yüzü MIL-STD-1760

 

3- OMTAS ORTA MENZİLLİ TANKSAVAR SİLAH SİSTEMİ

OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi – Roketsan

Resim Kaynak Linki

OMTAS üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli tanksavar silah sistemidir. Özgün tasarımı ve üzerinde barındırdığı yeni nesil tasarımı ile öne çıkan, milli olarak geliştirilen kalifiye OMTAS Silah Sistemi esas olarak tam atım füze; atış platformu, atış kontrol ünitesigözetleme birimi, atış kontrol ünitesikontrol biriminden oluşan fırlatma sistemi; taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

Teknik Özellikler.
Menzil 200- 4000 m
Füze Çapı 160 mm
Tam Atım Füze Ağırlığı 35 kg (Fırlatma Tüpü dahil)
Tam Atım Füze Boyu 1,8 m (Fırlatma Tüpü ve Şok Sönümleyici Kapaklar Dahil)
Fırlatma Sistemi Ağırlığı 36 kg
Arayıcı Başlık Kızılötesi Arayıcı Başlık, Soğutmasız Tip
Vuruş Modu Doğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları At-Unut At-Güncelle Atış Öncesi Kilitleme Atış Sonrası Kilitleme
Çalışma Sıcaklığı -35°C ve +60°C aralığı
Depolama Sıcaklığı -40°C ve +60°C aralığı
Çalışma İrtifası -300 m ve +3000 m
Gözetleme Birimi TV/Termal Kamera

 

“ROKETSAN EKİBİNE BAŞARILAR DİLİYORUZ”

 

Yorum Yap