S-400 hava savunma sistemi nedir ? S-400’ün özellikleri neler?

 S-400 hava savunma sistemi nedir ? S-400’ün özellikleri neler?

S-400 hava savunma sistemi nedir ? S-400’ün özellikleri neler?

 

S-400 hava savunma sistemi nedir S-400 Hava savunma füzesi uzun ,kısa , orta menzil olmak üzer 4 gruba ayrılır.Ama genel anlamda teknik özeliklerinden bahsedelim ve s400 nedir biraz bilgi öğrenelim.

S-400 Hava Savunma Sisteminin Teknik Özelikleri

Dünya üzerinde 1 sırada ve olan s400 en iyi hava koruma sistemine sahip. Savaş uçakları  radar tespit ve kontrol uçakları , balistik füze ,stratejik füzeler  gibi bir ülkemize tehdit oluşturacak. Hava saldırılarını imha etmek için tasarlandı.  S-400 Çok uzun menzili füzesi olan kod adı ise  40N6 olarak bilinen füze  400 kilometre  uzunlukta bir menzile sahiptir.

Uzun menzili bir diğer füzesi ise kod ismi  48N6 ismiyle bilinen toplam menzili 250 kilometre  menzile sahiptir.  Orta menzili  9M96E2 kod adıyla bilinen etkili bir füzesi ise  120 kilometre  bir menzile sahiptir. Kısa menzili bir füze ise kod adıyla 9M96E olarak bilinen füze ise 40 kilometre menzile sahiptir.

Kısa orta fark etmeden hepsi 600 kilometre ilerideki düşman tespit edebilir. Çok gelişmiş radar sistemine sahip belki dünyadaki en iyi radar sistemi sahip olabilir. Saniyeler için 4.7 saniye kilometre yol alabilir. Sistem hedefi tespit ettikten sonra 9 saniyeden daha az bir sürede düşmana tepkisini belirtiyor gerek korum sistemi devreye girmiş bulunuyor

ABD Türkiye'nin S-400'lerini alabilir mi? Rusya'dan açıklama geldi - VeryansınTV

Patriot Hava Savunma Sisteminin Teknik Özelikleri

Patriot hava savunma füze sitemleri ilk defa 1991 yılın’ da Körfez Savaşında Suudi Arabistan ve İsrail’ i korumak için kullanılmıştı.  2003 yılında ABD tarafından ırak’ın işgalinde  ön sıralarda patriot füzeleri kullanıldı.

S-400 hava savunma sistemi

Patriotların menzilileri  : 160 kilometre olarak tasarlandı. Patriot füze savar sistemi uçakları, taktik balistik füzeleri, cruise füzelerini ve insansız uçakları imha edecek bir sistem ile tasarımı yapıldı.

Patriot’ların her biri ayrı şekilde ateşleme sistemine sahip bir füze rampa sistemi mevcuttur. Otomatik Bilgisayar sistemine bağlı olduğu için düşman unsurlarını radar sisteminden izliyor. Bilgisayardan her hangi bir askeri personel olmadan hedefini kendi belirliyor ateşleme sistemini işleme alıyor.

S-400 hava savunma sistemi

 

  • Tipi: Kısa menzilli.
  • Güdüm sistemi: Aktif radar güdümlü
  • Harp başlığı: Harp başlığı yok.
  • Azami etkili menzili: 20+ km.
  • Azami etkili irtifası: 15.000 m.
  • Sürat: 4,5 Mach.

Türkiye Neden S-400  Aldı

Türkiye’ de bir hava savunma sistemi yoktu hedef bir düşman fark edilirse F-16 ile müdahale ediliyordu. Bu yüzden Rusya ile anlaşma masasına oturdular. Rusya’ dan gelen olumlu bir teklif ile Rus üretimi ileri bir teknolojiye sahip bir hava savuma sisteminde anlaşmaya varıldı. Türkiye etrafında çok düşman unsuru mevcut olduğu için  havadan gelecek bir saldırıyı korumak için gerekli hamleyi  yaptı.

S-400 ile Patriot Aralarındaki Fark Nedir

ABD’nin müttefiki  olduğumuz için ABD’ ye  Patriot alma talebinde bulunduk. ABD senatosundan olumlu bir yanıt vermediler. Özgür bir dünya’da yaşadığımız için TÜRKİYE’ de  Rus yapımı s-400 almak üzere Ruslar ile anlaştı.

S-400 hava savunma sistemi

S-400 İle  Patriot Arasındaki Farklar

S-400 füze sistemi Rus  firması olan Almaz – Antey firması tarafından üretiliyor.

Patriot sistemi ise ABD firması olan  Raytheon firması tarafından üretiliyor.

S-400 hava savunma sistemi  Modern ve gelecekti tüm hava saldırılarını koruyabilecek bir sistemi mevcut.

Patriotlar ise  Sanayi Bölgelerinde Korumak Kullanıma sunuldu.

S-400 Hava Savunma Sistemi 2007 yılında Rus ordusunun envanterlerine girdi.

Patriot  Hava Savunma Sistemi 1982’de ABD  ordusunun envanterlerine girdi.

 

 

 

 

Yorum Yap