Virüs Hastalarına Robot Hemşire: Covid-19’a karşı robotla mücadele

 Virüs Hastalarına Robot Hemşire: Covid-19’a karşı robotla mücadele

 Mısır’da Covid-19’a karşı robotla mücadele

Corona virüs hastalarına robot hemşire

Corona virüs hastalarına robot hemşire

Korona virüs birçok hayatı olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Salgının pik yaptığı bu dönemde mısırın başkenti olan kahire cira isimli bir robot tasarladı. Geliştirilen bu robot covid 19 testi yapıyor ve hasta olan kişiler kısa zaman içerisinde ortaya çıkarıyor. Ateş ölçme özelliği bulunduğu için birçok mekânda bulunuyor ve kişilerin ateşini tek terk ölçerek ateşi yüksek olan kişileri uyarıyor. Aynı zamanda maske takmayan kişilere ikazda bulunuyor.

Korona virüsün dünyada bulaşan hasta sayısı 65 milyona kadar ulaştı. Korona virüsü aşısı ve tedavisi için ise birçok ülke çalışma yapmaya devam ediyor. Mısırdan ise bir haber geldi. Mısır covid ile mücadelede yeni bir robot geliştirdi. Bu robot herkesin dikkatini çekti. Robot kısa zaman içerisinde kişilere test yapıyor ve hasta olan kişileri ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda mısır tarafından tasarlanan bu robotta ateş ölçme özeliğide sahiptir.

Corona virüs hastalarına robot hemşire

Corona virüs hastalarına robot hemşireCorona virüs hastalarına robot hemşire

 Mısırda Geliştirilen Robotun Özellikleri virüs hastalarına robot hemşire

Mısır korona virüs salgınında önlemler almaya devam ediyor. Son dakika gelen bilgisine göre mısır yeni bir robot icat etti. Bu robot mahmoud el komy tarafından tasarlandı. Bu robotun birçok özelliği bulunmaktadır. İşte mısır tarafından geliştirilen robotun özellikleri aşağıdaki gibidir

Robot kişilere korona virüs testi yapıyor ve kısa zaman içerisinde sonucu gösteriyor.
Ateş ölçme özelliği sayesinde birçok yerde kullanılıyor ve kişilerin ateşini ölçerek yüksek ateşi olanları uyarıyor
Maske takmayanlara ikaz ediyor ve maske takmalarını sağlıyor

Kan testi yapıyor
Röntgen çekiyor
Salgın döneminde sağlık personellerinin risk seviyesi azalıyor

Mısır tarafından geliştirilen ve tasarlanan bu robot sayesinde sağlık çalışanlarının riski azalıyor ve en alt seviyeye iniyor. Çünkü robot birçok hastanede kullanılıyor. Robot hastalara test yapıyor ve ateşlerini ölçüyor. Bu sebeple sağlık çalışanların hastalar ile birebir teması azalıyor.

Corona virüs hastalarına robot hemşire

Corona virüs hastalarına robot hemşire

Yeni icat edilen bu robot aynı zamanda röntgen çekiyor. Korona virüs hastalarının ciğerlerinde hasar kalıp kalmadığını ve virüsün ciğerlere zarar verip vermediğini gösteriyor. Bütün bu özelikleri sebebi ile bu robot dünyada son zamanlarda konuşulmaya başlandı ve tüm dikkatleri üzerine çekti.

Yorum Yap